W sobotę 12 listopada odbyła się w naszej szkole uroczystość upamiętniająca 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przez 123 lata naszej Ojczyzny nie było na mapach Europy. 11 listopada 1918 г., dzięki naszym przodkom, odzyskaliśmy upragnioną wolność. Jest to dla nas Polaków bardzo szczególny i ważny dzień.

Aby okazać szacunek i wdzięczność oraz podkreślić, że pamiętamy o tym wydarzeniu, w naszej szkole odbyły się lekcje o tematyce patriotycznej.

Następnie wszyscy na dziedzińcu szkoły, wzięliśmy udział w akademii. Uroczystość rozpoczęła się od słowa wstępnego, które wygłosiła Kierownik szkoły - Pani Edyta Bednarz. Następnie wszyscy zaśpiewali hymn Polski, a kilkoro uczniów z klas piątych powiedziało krótko, z czym kojarzy im się Polska i dlaczego ją lubią. Patriotyczny charakter uroczystości podkreślały plakaty przygotowane przez uczniów, kotyliony w barwach narodowych, godła i flagi.

Tego dnia gościliśmy w naszej szkole Panią Konsul Dagmarę Jasińską, prezesa Fundacji Polonia – Pana Andrzeja Pakulskiego wraz z małżonką, przedstawiciela Stołecznego Środowiska I Dywizji Pancernej – Panią Marzenę Gudyś, panią Magdalenę Gleba z IPN-u oraz przedstawicieli Związku Harcerstwa Polskiego w Belgii.

Pani Wioletta Falba uświetniła uroczystość oryginalnym wykonaniem pieśni patriotycznych.

Podczas akademii śpiewaliśmy także inne pieśni: „Marsz Pierwszej Brygady”, „Serce w plecaku”, „Warszawiankę” i „O mój rozmarynie”.

Uroczystość wzbogacił występ dwojga uczniów naszej szkoły, którzy zagrali na klarnecie i na saksofonie utwory „Płynie Wisła płynie” oraz „Jak długo na Wawelu”.

Razem z uczniami pieśni patriotyczne śpiewali także ich rodzice, a nawet nasi absolwenci, którzy w tym dniu nas odwiedzili.

Również uczniowie klas środowych mogli upamiętnić to szczególne dla nas święto. Nasza szkoła wzięła bowiem udział w akcji „Szkoła do hymnu". W tym dniu zaśpiewaliśmy Mazurek Dąbrowskiego i odbyły się występy artystyczne naszych koleżanek i kolegów. Jedna z uczennic przepięknie zagrała nam na skrzypcach utwór „Zakwitają pąki białych róż”. 

Wszyscy pokazaliśmy jak bardzo jesteśmy dumni z bycia Polakami.

Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, zwłaszcza Zarządowi Rady Rodziców za pomoc w organizacji uroczystości, pomoc techniczną, dekoracje oraz poczęstunek dla zaproszonych gości i nauczycieli. Dziękujemy również Państwu Magdalenie i Arturowi Kęskom z MagaFoto za wykonanie zdjęć z uroczystości.

Niech żyje wolna i niepodległa Polska!

Kornelia Słokotowicz

Błażej Janecki

Uczniowie klasy 8c Szkoły Polskiej im. Joachima Lelewela

przy Ambasadzie RP w Brukseli

https://bruksela.orpeg.pl/

www.facebook.com/szkola.lelewelawbrukseli