Urodzony w 1857 r. Robert Baden-Powell był nie tylko brytyjskim wojskowym, generałem, porucznikiem i pisarzem, ale przede wszystkim twórcą i założycielem skautingu (harcerstwa) na świecie. Wszystko zaczęło się podczas II wojny burskiej w Afryce Południowej, gdzie dowodził obroną miasta Mafeking. Wykorzystał w niej oddział młodzieży do służby pomocniczej. Uświadomił sobie przy tym, że jeśli młodych traktuje się poważnie, z chęcią podejmują się odpowiedzialnych zadań.

 

Według Baden-Powella najważniejszą komórką pracy w harcerstwie jest zastęp, który składa się z 6–8 harcerzy. Przewodniczy mu zastępowy wspierany przez podzastępowego. Zastępy współzawodniczą ze sobą poprzez podnoszenie swoich sprawności i zdobywanie stopni.

Obecnie nasza drużyna harcerska, 1. Belgijska Drużyna Harcerska w ramach ZHP poza granicami Kraju, która przyjęła nazwę „Matecznik” (symbol trudno dostępnego miejsca w puszczy i zarazem miejsce schronienia, gdzie pielęgnuje się tradycje), składa się z czterech zastępów, a są to:

  • Lisy z zastępową dh. Karoliną Jasiński,
  • Mrówki z zastępową dh. Mają Białek,
  • Borsuki z zastępowym dh. Jakubem Białkiem,
  • Rysie z zastępowym dh. Dominikiem Mioduszewskim.

W naszej drużynie jest także aktywny krąg starszoharcerski dla harcerzy powyżej 15. roku życia, pod przywództwem dh. Alberta Strauchmana. Uchwałą Rady Drużyny powołany został również zastęp zastępowych Niedźwiedzie, w którego skład wchodzą wszyscy zastępowi oraz kadra.

Bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania drużyny jest odpowiednio wyszkolona i profesjonalna kadra. Harcerzami opiekuje się dh. Dominika Chylińska, związana z harcerstwem już od 1994 r. Swoją harcerską przygodę zaczęła w 313. Warszawskiej Drużynie Harcerek (WDH-ek) Knieje, Hufiec Mokotów, Chorągiew Mazowiecka. W latach 1997–2001 była zastępową zastępu, a po zdobyciu patentu została jej drużynową. W latach 2008–2010 pełniła także służby instruktorskie. W ZHP Belgia jest od maja 2022 r. i z wielkim zaangażowaniem przykłada się do rozbudowy polskiego harcerstwa ZHP w Belgii.

Ostatnie tygodnie okazały się bardzo aktywne dla naszej drużyny. W ramach współpracy z Ambasadą RP w Brukseli ZHP Belgia zaangażował się w akcję upamiętnienia polskich bohaterów pochowanych w Belgii. 1 listopada zapaliliśmy znicze na mogiłach na cmentarzu w dzielnicy Schaerbeek (Rue Colonel Bourg 102).

11 listopada, z okazji Narodowego Święta Niepodległości, na zaproszenie ambasadora Rafała Siemianowskiego uczestniczyliśmy w uroczystym złożeniu kwiatów pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego przed budynkiem Ambasady RP w Brukseli. Tego samego dnia całą drużyną braliśmy także udział w uroczystościach w Heverlee. Oddaliśmy hołd polskim żołnierzom spoczywającym na cmentarzu wojskowym (Bierbeekpleindreef) i uczestniczyliśmy w mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele Sint Lambertus w Heverlee. Nasza drużyna wspólnie z 64. Drużyną Harcerską „Skaut” im. Maksymiliana Cieślika z Wodzisławia Śląskiego zatańczyła także belgijkę.

Już następnego dnia byliśmy w Szkole Polskiej im. Joachima Lelewela przy Ambasadzie RP w Brukseli. Pani Edyta Bednarz, p.o. dyrektora szkoły, zaprosiła nas na uroczystość Międzypokoleniowego Śpiewania Pieśni Patriotycznych. Następnie, na zaproszenie pani Kamili Janiszewskiej, dyrektor Polskiej Szkoły EduGandawa, wzięliśmy udział w spotkaniu niepodległościowym pt. „Śpiewajmy pamięć o tych chłopakach, śpiewajmy pamięć o tych dniach”. Cieszymy się, że mogliśmy uroczyście śpiewać pieśni patriotyczne i bardzo dziękujemy za wspólnie spędzone chwile. Wielka brawa dla uczniów i nauczycieli za tak profesjonalne przygotowanie tych wspaniałych uroczystości.

Także 13 listopada był bardzo aktywnym dniem. Na zbiórce drużyny harcerskiej „Matecznik” i gromady zuchów „Leśne Ekoludki” odbyła się gra w parku Cinquantenaire oraz w Królewskim Muzeum Sił Zbrojnych i Historii Wojskowości. Nasze dzielne zuchy pomogły harcerzom zidentyfikować szpiegów i powstrzymać natarcie wroga. Na końcu wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy. Słyszała nas cała Bruksela!

Obchody z okazji Narodowego Święta Niepodległości zakończyliśmy mszą św. w kościele Notre Dame de la Chapelle. Po niej odbył się koncert pieśni patriotycznych, zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej pod honorowym patronatem Ambasady RP w Brukseli. Gratulujemy wspaniałej uroczystości. Nasi harcerze wystąpili m.in. w TVP Polonia w programie „Kierunek na Zachód”.

20 listopada w domu polskim Polonez w Beringen (Laan op Vurten 83, 3582 Beringen) starsi harcerze wzięli udział w spotkaniu Polonii z historykami IPN z Oddziału w Rzeszowie. Tam wysłuchali referatu nt. odzyskania przez Polskę niepodległości, przedstawiającego w szczególności historię Orląt Lwowskich.

Zapraszamy do naszej drużyny harcerskiej młodzież w wieku 12–15 lat, a do kręgu starszoharcerskiego osoby powyżej 16. roku życia.

ZHP Belgia jest odpowiednim miejscem dla dzieci i młodzieży polskiej mieszkających w Belgii i pragnących utrzymać więź z polską kulturą i językiem. Harcerstwo to gra; bawimy się wspólnie na zbiórkach zuchowych, gramy, harcujemy, przeżywamy przygody na zbiórkach harcerskich. Nawiązujemy przyjaźnie i stale rozwijamy się poprzez zdobywanie stopni i sprawności.

Spotykamy się na zbiórkach raz w tygodniu, w sobotę. Raz na miesiąc odbywają się zbiórki drużyny.

Zapraszamy osoby z obyciem harcerskim lub zainteresowane jego zdobyciem (szkolenia m.in. w Londynie lub w innych krajach UE) i chcące zaangażować się w budowanie polskiego harcerstwa w Belgii w ramach ZHP pgk.

Napisz do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz polub nas na www.facebook.com/ZHPBelgia.

Czuwaj!

p.o. drużynowego ZHP Belgia Łukasz Wardyn

 

Gazetka 217 – grudzień 2022