Apel kierujemy do polityków wszystkich stron sceny politycznej, Sejmu RP, Senatu RP 
oraz Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Polonia od lat pozostaje bez efektywnych i egzekwowalnych regulacji prawnych dotyczących swojego finansowania. 
 
Miliony Polek i Polaków żyjących poza granicami kraju uczestniczą w promocji Polski, budowaniu relacji międzynarodowych, edukacji, kulturze i działalności społecznej, jednak nadal nie posiadają przejrzystych mechanizmów ochrony swoich praw. 
 
Ponadto obecne przepisy uniemożliwiają Państwu skuteczną kontrolę nad sposobem dysponowania środkami, przekazując de facto decyzyjność w tym zakresie stowarzyszeniom, które nie są organami państwowymi. 

Konkretnym przykładem jest fakt, że sposób rozdzielania środków nie podlega kontroli polskiego Senatu, mimo że to właśnie Senat przekazuje budżet na wsparcie organizacji polonijnych na świecie.

Stan aktualnych przepisów powoduje, m.in.:

▪ nierówne traktowanie organizacji,
▪ brak transparentności w konkursach i podziale środków publicznych,
▪ brak skutecznych procedur odwoławczych,
▪ możliwość uznaniowego podejmowania decyzji,
▪ brak ochrony praw autorskich i dorobku środowisk polonijnych,
▪ spory i podziały polityczne oraz brak sprawczości Państwa w tym obszarze przenoszą się na środowiska polonijne.

Prowadzi to do chaosu, konfliktów oraz osłabiania społecznego potencjału Polonii na świecie, który – w naszej ocenie – powinien funkcjonować w jasnych ramach wyznaczonych przez Państwo oraz pozostawać podporządkowany interesowi społecznemu i długofalowym interesom państwowym.

Potrzebne jest prawo stworzone ponad podziałami politycznymi – stabilne, przejrzyste i oparte na równych zasadach dla wszystkich.

Dlaczego ta sprawa jest ważna?

Domagamy się:

▪ przejrzystości konkursów i podziału środków publicznych,
▪ równych zasad dla wszystkich organizacji,
▪ ochrony praw autorskich naszych projektów,
▪ prawa do odwoływania się od decyzji administracyjnych,
▪ rzetelnej i państwowej kontroli nad sposobem wydawania środków przez beneficjentów.

Polonia nie może być zależna od zmieniających się układów politycznych. Powinna być trwałym partnerem Polski, współtworzącym jej wizerunek i wspólnotę narodową poza granicami kraju. 

Inaczej mówiąc, dajcie nam prawo do sprawiedliwej i transparentnej konkurencji w pozyskiwaniu dotacji. 

Wierzymy, że stworzenie tego systemu jest możliwe.

Polonia to miliony obywateli i osób polskiego pochodzenia budującego wizerunek Polski poza jej granicami każdego dnia. Należy w odpowiedni sposób wykorzystać ten potencjał i przerwać błędne koło zamkniętego kręgu beneficjentów.
 
Mamy prawo do wyboru. 
Dajcie nam również równe szanse i równe traktowanie w systemie dotacyjnym. 

Petycja została skierowana: 
▪ do Komisji Łączności z Polakami za Granicą Sejmu RP, 
▪ do Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Senatu RP, 
▪ do Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Bezpośredni link do petycji:
https://www.naszademokracja.pl/petitions/polonia-potrzebuje-prawa

PETYCJA POLONII 

Bez względu na poglądy.
Ponad podziałami. 
Bo wierzymy, że warto być przede wszystkim przyzwoitym. 



Zapoznaj się z petycją, a jeśli się z nią zgadzasz:

- Podpisz ją, link znajdziesz w komentarzu: 
www.facebook.com/sztabpomocybelgia
oraz na www.gazetka.be
- Daj nam znać w komentarzu lub mailowo.
- Dołącz swoją organizację do wspólnego apelu.
- Podaj dalej i pomóż dotrzeć do Polonii na całym świecie!

Logo Twojej organizacji może zostać dodane do oficjalnej grafiki PETYCJI POLONII jako symbol wspólnego działania środowisk polonijnych na świecie na rzecz zmian w przepisach dotyczących Polonii.

Dziękujemy!
Sztabki a.s.b.l.