W wielu miastach w Belgii nie ma możliwości, aby zapisać dziecko do uzupełniającego przedszkola polonijnego. Od 2017 r. taka możliwość istnieje w Leuven, w Polskiej Szkole im. W. Szymborskiej, której dyrekcja i nauczyciele są przekonani o ogromnej wartości takiego miejsca.

Szkoła Szymborskiej zaprasza dzieci od 2,5 roku życia, czyli dokładnie w tym samym wieku, w którym dzieci rozpoczynają przedszkole belgijskie. Zanim jednak rodzic zapisze dziecko do naszego przedszkola, zapraszamy na obserwacje i lekcje próbne. Dopiero wtedy wiemy, czy dziecko jest już wystarczająco dojrzałe, aby zostać w przedszkolu. Zwykle dzieci w wieku 3 lat nie mają już z tym żadnego problemu.

Wielu rodziców stawia sobie pytanie, czy warto takiego maluszka zapisywać do przedszkola polonijnego – bo przecież literki będą dopiero w 1 klasie. Z doświadczenia wiemy: naprawdę warto.

Po pierwsze, dzięki uczęszczaniu na takie zajęcia dziecko może spotkać się z innymi dziećmi, które mówią w języku mamy lub taty. Odkrywa wtedy, że język polski może być im potrzebny także poza domem i jest równie ważny w komunikacji, bo w naszym przedszkolu mówi się tylko po polsku – to wspólny język dzieci chodzących do szkół niderlandzko- i francuskojęzycznych. Dla niektórych maluchów to nie lada odkrycie!

Po drugie, przedszkole polonijne uczy tolerancji, integracji i dumy z bycia wyjątkowym – dwujęzycznym – trochę Belgiem, trochę Polakiem. W szkole belgijskiej dziecko śpiewa piosenki po niderlandzku, recytuje rymowanki po francusku… W przedszkolu polonijnym nauczy się wierszyka w języku babci i dziadka, którzy nieraz mają łzy w oczach, słuchając „Niedźwiedzia” Brzechwy lub znajomo brzmiącego harcerskiego „Na pożegnanie wszyscy razem…”.

Po trzecie, zadaniem przedszkola jest przybliżanie dzieciom polskiej kultury i tradycji. Podczas gdy w domu czasem brakuje na to czasu, my co roku robimy laurki na Dzień Mamy, rysujemy Syrenki, kolorujemy flagi…

A po czwarte i najważniejsze – polonijne przedszkole Szymborskiej jest, jak mówią dzieci – po prostu fajne!

Dlaczego?

Dla nas ważne jest każde dziecko i do każdego podchodzimy indywidualnie. Chętnie zapraszamy rodziców do współpracy i jesteśmy z nimi w stałym kontakcie. Często informujemy ich o tym, co ich dziecko robiło w przedszkolu, a dwa razy na rok wysyłamy im opinie z informacjami o tym, jak dziecko czuje się w przedszkolu, o jego postępach i rozwoju. Chcemy, aby dziecko dobrze się tu czuło, przez co umożliwiamy mu optymalny rozwój.

W naszych grupach są zawsze dwie wykształcone i entuzjastyczne panie przedszkolanki. Praca w przedszkolu to ich pasja i nasze dzieci to czują. Każde zajęcia są starannie przygotowane, według stałego schematu, ponieważ nasze panie wiedzą, że dla dzieci bardzo ważne są rytuały i wyraźne zasady. Na początku roku szkolnego dzieci „podpisują” z nauczycielami „kontrakt”, który zawiera właśnie zasady obowiązujące w przedszkolu, np. wiadomo, że nie możemy wychodzić samemu z klasy, ładnie się do siebie zwracamy, dzielimy się zabawkami itp. Co ważne, zasady te wymyślają dzieci – nauczyciel jedynie je naprowadza na odpowiedni kierunek.

Jak wyglądają zajęcia w przedszkolu?

Spotykamy się w naszej czystej i kolorowej klasie, gdzie co tydzień odbywają się zajęcia według tego samego schematu: rozpoczynamy zajęcia śpiewając piosenkę na powitanie, rozmawiamy, sprawdzamy obecność, liczymy chłopców i dziewczynki i rozpoczynamy rozmowę o pogodzie, o dniu tygodnia, o porze roku… Potem wprowadzamy dzieci w zagadnienie, które będzie tematem przewodnim zajęć. Wprowadzenie może być w formie prezentacji, rekwizytów lub poprzez rozmowę. Następnie pozwalamy dzieciom zanurkować głębiej w temat – poprzez zabawy ruchowe, wspólne lub indywidualne prace plastyczne, wyklejanki czy przedstawienie. Zwykle w połowie lekcji planujemy przerwę na przekąskę oraz wspólną zabawę w ogrodzie szkolnym i na placu zabaw. Potem ulubione zabawy ruchowe i czytanie opowiadania lub bajki. I właśnie wtedy pada najważniejsze pytanie: „kto dziś dostanie misia”? Uczestniczymy w ogólnopolskim projekcie „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” i co tydzień oddajemy misia jednemu przedszkolakowi, by poczytać mu w domu!

Przedszkole w czasie pandemii wygląda trochę inaczej, jednak staramy się, aby dzieci dostawały „dawkę przedszkola w pigułce” – jest piosenka na przywitanie, jest temat i nawet praca plastyczna, czytanie lub zabawa. Nasze nauczycielki świetnie sobie radzą, prowadząc te zajęcia, bo jak wiadomo, mały człowiek długo nie potrafi wysiedzieć w miejscu – o sukcesie przedszkola online świadczy frekwencja podczas zajęć – wynosi ona zazwyczaj 100 proc.!

Co roku w czerwcu oferujemy darmowe lekcje próbne. W tym roku będzie to wyglądało nieco inaczej, ale nie zapominamy o nowych uczniach i niebawem zaczynają się darmowe lekcje próbne online.

Serdecznie zapraszamy – naprawdę warto!

 

Elżbieta Czarnecka i Elżbieta Grabiec

www.polskaszkolaleuven.eu

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

0489 305 905

 

 

Gazetka 192 – czerwiec 2020