„Każde dziecko może przejawiać twórczą aktywność, ale tylko od jego otoczenia zależy, czy w ogóle taka aktywność się ujawni i jak wiele sfer jego życia i działalności obejmie.” A. Brzezińska

Ekspresja twórcza – to w skrócie kreatywne zajęcia dodatkowe w Polskiej Szkole im. W. Szymborskiej w Leuven, które uczą nowych umiejętności z różnych dziedzin. Skupiają się na wielokierunkowym rozwoju dzieci – pobudzają kreatywność i twórcze myślenie, rozwijają wyobraźnię oraz zdolności motoryczne. Są doskonałym sposobem na rozwijanie fantazji i wyrażanie w pełni swoich emocji.

Pracując z dziećmi, wykorzystujemy ich naturalną ciekawość poznawania świata – tego, co, po co i dlaczego się w nim dzieje oraz jakie zmiany w nim zachodzą. Podczas zajęć staramy się naprowadzić dzieci na odpowiedzi na nurtujące je pytania. Poprzez wykorzystanie przeróżnych technik pomagamy uwalniać uczucia, potrzeby i zainteresowania dzieci.

Aktywność ucznia może być kierowana przez nauczyciela lub całkowicie spontaniczna – wszystko zależy od charakteru dziecka. Podczas zajęć dodatkowych każde dziecko może wybrać, jak zinterpretuje ich temat przewodni. My, jako nauczyciele, przychodzimy z gotową propozycją pracy plastycznej lub eksperymentu, biorąc pod uwagę fakt, że podczas zajęć dziecko może spontanicznie zmienić technikę wykonywanej pracy, podsuwając swój indywidualny i kreatywny pomysł.

Wyróżniamy trzy typy aktywności: kierowaną, inspirowaną i spontaniczną – i to właśnie występowanie ich wszystkich sprzyja rozwijaniu twórczej aktywności. Wiedzę tę sprytnie wykorzystujemy na naszych zajęciach. Chcemy stymulować różne rodzaje działań dziecka, czyli poznawanie, używanie i tworzenie, dlatego też każde zajęcia są inne.

Zajęcia w naszej szkole skierowane są do dzieci od najmłodszych lat (przedszkole i zerówka) do klas 1–3 i dopasowane do ich potrzeb i możliwości.

Podczas ekspresji używamy różnych form plastycznych – od malowania farbami, nitkami i rosnącymi farbami oraz tworzenia własnych kolaży po tworzenie małych rzeźb z masy solnej. Proponujemy również inne prace manualne, które nie tylko rozwijają dziecięcą wyobraźnię, ale też usprawniają małą motorykę. Podczas zajęć wykonujemy także szereg eksperymentów chemicznych, fizycznych czy kuchennych, budzących ciekawość każdego dziecka.

Jak zajęcia wyglądają w praktyce? Na przykład podczas zajęć o wulkanach dzieci wykonują doświadczenia pokazujące, jak wybucha prawdziwy wulkan i jak wygląda lawa; próbujemy dociec, dlaczego właściwie istnieją wulkany, i zrozumieć ich budowę.

Przy różnych okazjach i świętach wykonujemy piękne upominki dla najbliższych, a babcie, dziadkowie i oczywiście rodzice są zachwyceni własnoręcznie wykonanymi podarunkami od zdolnych dzieci.

Na naszych zajęciach nie ma barier i twardych reguł – każde dziecko wyraża siebie, a jak wiadomo, nikt z nas nie jest taki sam. Jedyne, co podajemy dzieciom, to pomysł – to one zajmują się resztą, a efekty ich pracy są niesamowite. Każde z dzieci może również zaproponować, co chciałoby robić, czego jest ciekawe, czemu bliżej możemy się przyjrzeć. To właśnie młody odkrywca jest tutaj najważniejszy.

Przygotowując zajęcia, dokładamy wszelkich starań, aby dzieci wyszły z nich zadowolone i uśmiechnięte – to dla nas najważniejsze, ponieważ tylko wtedy będą czerpać radość z nauki.

Wiedza i umiejętności zdobyte w trakcie zajęć wzbogacają doświadczenia dzieci i poszerzają ich horyzonty. Takie zajęcia są bardzo ważne dla naszych uczniów, bo dzieci mają swój czas, w którym mogą odkrywać, eksperymentować, tworzyć i dzięki temu się uczyć.

Po lekcjach w naszej szkole dzieci mają dużą wiedzę z polskiego, historii i geografii, a dzięki ekspresji mogą ją jeszcze bardziej pogłębiać w zupełnie inny sposób i w innych dziedzinach. Oczywiście komunikując się cały czas po polsku!

Zapraszamy na nasze zajęcia.

 

Marta Szpindowska

Karolina Bielicka

nauczycielki z Polskiej Szkoły

  1. W. Szymborskiej w Leuven

 

Gazetka 196 – listopad 2020